המדריך המלא: איך לקנות רכב יד שנייה בעסקה מוצלחת?

בעולם שבו כלי רכב מאבדים מערכם מדי שנה, ומחיר הרכבים עולv בהתמדה, הנתונים מראים שיותר אנשים מעדיפים לפנות לשוק רכבי יד שנייה מאשר לשלם סכום כספי גבוה על רכב שממילא בעוד מספר שנים יחתך ערכו בחצי.

אם נחשוב על זה לעומק, זה הרי נוגד את ההיגיון וגם את המציאות, כשאנו רגילים שהשקעה בנדל"ן, לדוגמה, מניבה לנו כסף בהמשך כשערכו של הנכס עולה עם השנים.

למרות שרכישה של רכב יד שנייה זולה משמעותית מרכישה של רכב חדש, בכל זאת – מדובר בעשרות אלפי שקלים, וברכב שעתיד לשרת אותנו לפנאי וגם לפרנסה.

אז איך לקנות רכב יד שנייה בצורה מוצלחת, והאם עדיף חברת ליסינג או מוכר פרטי?

פרסום:

בדיקת מחיר מחירון

בדיקת מחיר מחירון היא בדיקה אינטרנטית שניתן לעשות בקלות ובחינם ולקבל את מחיר הרכב שלכם בהתאם לנתונים שלו, החל ממספר ידיים, דרך קילומטרז' ועד תאונות שעבר.

המחיר אותו תקבלו הוא המחיר ההוגן לרכישת הרכב והוא יכול להוות עבורכם מצפן. מחיר גבוה מדי ממחיר מחירון הוא סתם יקר. מחיר נמוך מדי ממחיר מחירון – יכול להעיד על בעיה.

חברת ליסינג או מוכר פרטי?

שאלת השאלות היא האם לקנות רכב יד שנייה ממגרש מכוניות ליסינג או מוכר פרטי.

מצד אחד, חברת ליסינג מבטיחה לכם, במידה כזו או אחרת, תקינות של הרכב ואחריות. מצד שני, מוכר פרטי הוא הכתובת האמיתית של הרכב ומי שנהג עליו במשך שנים, מה שעשוי להיות ערובה לכך שהוא היה בידיים מסורות.

עם זאת, רכישת רכב מחברת ליסינג מגיעה פעמים רבות עם אחריות, ובכל מקרה עם מסלול מימון נוח יותר, מה שלא מתאפשר עם מוכר פרטי שרוצה לקבל את הכסף במזומן. אלא אם תיקחו הלוואה עבור הרכישה.

אם מצאתם רכב רצוי בחברת ליסינג בעלת מוניטין ואמינות, והוא לא עבר יותר מדי ידיים ולא היה בהשכרה, והמחיר מגיע עם אחריות – זאת בהחלט אפשרות.

היסטוריית טיפולים והבעלות של הרכב

יש לבדוק את היסטוריית הטיפולים של הרכב ולוודא שהוא עבר טיפולים תקופתיים.

מלבד העובדה שהנתון הזה חשוב, זה גם יכול להעיד על מידת הרצינות של מי שהחזיק ברכב.

אם בעל רכב פרטי לא יוכל להציג לכם ספר טיפולים של הרכב – זה עלול להעיד על זלזול ברכב שלא פגש מוסך.

מלבד זאת, חשוב לבדוק בעלות על הרכב, כדי להימנע ממצב של חתול בשק בו אתם משלמים כסף לאדם – אבל הרכב כלל לא שלו.

בדיקה ויזואלית

בדיקה ויזואלית של הרכב נחוצה כדי לאתר פגיעות שיכולות להעיד על תאונות רציניות.

מלבד שריטות או קילופי צבע, שכיום אין כמעט רכב שלא סובל מהן, פח עקום בתחתית הרכב עלול להעיד על מכה בשלדה, ומכה בשלדה היא מכת מחץ שמורידה את ערך הרכב.

עוד לפני שתשבו על הרכב ועוד בטרם תיקחו אותו לבדיקה במוסך, בדקו עשו סיבוב ובדקו אותו היטב, ואם אפשר, רשמו את הפרטים על דף בנוכחות בעל הרכב.

נהיגת ניסיון

נדמה שמיותר לציין, אך בכל זאת – חובה לעשות נהיגת ניסיון ברכב לפני שעוברים לשלב הבדיקה הפיזית שלו במוסך.

כדי שהמשמעות תהיה ברורה, ישנם רכבים שגם המרחב הפנימי שלהם גדול, כך שגם אם תקרבו את הכיסא להגה – זה עדיין לא יספיק לכם כדי להגיע לדוושות, או גם אם תרימו את הכיסא – עדיין תראו תמונה חלקית במראות.

כדי לוודא שהרכב מתאים למידותיכם, ושאתם מצליחים לשלוט על כל הפונקציות, אתם חייבים לבצע נסיעה של לפחות 10 דקות.

זה גם יסייע לכם לאתר תקלות ורעשים במכונית בהן לא הצלחתם להבחין במבט עיניים.

בדיקת הרכב במוסך

בדיקת רכב במוסך היא חובה, גם אם המוכר מבטיח לכם שהרכב תקין.

נהוג שהבדיקה היא על חשבון בעל הרכב. מניסיון, בעל רכב שנחוש למכור את הרכב שלו מצד אחד, ויודע בוודאות שהרכב תקין מצד שני – יסכים לממן בדיקה.

עלותה לא גבוהה, כמה מאות שקלים בסך הכול, ואם הרכב ימצא תקין בבדיקה זה כמובן שווה את זה.

כמה ידיים?

ככל שהשנתון מתקדם, כך כמובן הוא צריך לעבור פחות ידיים.

אם אתם מתעניינים ברכב שנת 2017, כלומר רכב שנמצא על הכביש לכל היותר 5 שנים, מומלץ שאתם תהיו היד השנייה. כלומר, שהנהג שמציע לכם את הרכב יהיה הנהג הראשון והיחיד שנהג עליו.

רכב שעבר יותר מדי ידיים בזמן קצר עלול להעיד שיש בו בעיה שמתגלה רק לאחר תקופה. לדוגמה, מרחב פנים צפוף מדי שלא מאפשר לכם להסיע אנשים בנוחות, או זלילת דלק בצורה חריגה.

ככל שמתאפשר לכם, הימנעו מרכב ששימש להשכרה בחברת ליסינג. רכבי השכרה לרוב עוברים התעללות של ממש על ידי נהגים.

פרסום:
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments