start-up nation: באיזה מקום נמצאת ישראל בדירוג חברות החד-קרן?

מי שפתח בחודשים האחרונים את ערוצי החדשות והעיתונים – בוודאי שם לב לכך שחברות ההייטק הישראליות פורצות תקרות זכוכית עם הנפקות שטרם נראו כמותן במחוזותינו, ואלפי ישראלים הפכו לראשונה למיליונרים.

למרות שזה נראה נוצץ, הדרך לפסגה היא ארוכה וכוללת לא מעט רגעי משבר וחוסר וודאות. זה לא מפתיע, שכן מרבית חברות הסטארט-אפ, הישראליות ובכלל, לא מצליחות להגיע לשלב ההנפקה או המכירה לחברה מבוססת.

אך יש חברות ענק ישראליות שעדיין לא יצאו להנפקה והן עדיין חברות פרטיות.

מי הן החברות האלה? ואיפה המיקום של ישראל בין מעצמות הסטארט-אפ העולמיות?

פרסום:

חברות הזנק וחברות חד קרן

חברת הזנק, ובאנגלית חברת סטארט-אפ, היא חברה המוקמת במטרה לפתח רעיון או מוצר ייחודיים, לרוב בתחום ההייטק – כשמטרת העל שלה היא להימכר לחברה גדולה ומבוססת או לבצע הנפקה לציבור.

חברות סטארט-אפ מתחילות בקטן: מספר עובדים מצומצם וגיוס הון ראשוני שמאפשר להניע את הגלגלים. אם הן מצליחות לפרוץ ובגדול, הן מונפקות בבורסה או נשארות עצמאיות והופכות לחברות שנקראות חד-קרן, ובאנגלית יוניקורן בתנאי ששווין מוערך ביותר ממיליארד דולר.

כלומר חברת חד קרן היא חברה פרטית ששוויה מוערך ביותר ממיליארד דולר.

חברות המכונות חברות יוניקורן קיבלו את הכינוי שלהן כדי לתאר עד כמה הן נדירות מבחינה סטטיסטית.

כיום ישנן כמה מאות בודדות של חברות כאלה, אשר השווי שלהן מוערך ביותר ממיליארד דולר.

תחרות ריצה: כמה מהירות חברות ההזנק הישראליות בהגעה לתואר חד-קרן?

תל אביב (מתוך אתר: pixabay.com)

על פי מחקר שביצעה חברת Money.co.uk, לחברת סטארט-אפ סטנדרטית לוקח בממוצע פרק זמן של 8 שנים ו-6 חודשים עד שהיא מגיעה להערכת שווי של מיליארד דולר – ואז היא הופכת לשחקן אמיתי במגרש של הגדולים.

כן, הדרך ארוכה, ולאורך השנים מתרחשים שינויים ולא מעט דרמות. הסטטיסטיקה, כמובן, היא לא לטובתן של חברות הסטארט-אפ, כיוון שהרוב המוחלט של החברות לא מגיעות אל היעד שלהן.

ואיפה ממוקמת ישראל? במקום השביעי מתוך 15 מעצמות ההייטק הבינלאומיות, עם פרק זמן של 7 שנים ו-3 חודשים בממוצע מרגע הקמתה של חברת סטארט-אפ ועד לשלב בו היא מוכרזת כחברת חד-קרן, כלומר נדירה ושוברת כל סטטיסטיקה וששוויה גדול ממילארד דולר.

אחרינו בטבלה, מדינות שלא היינו ממהרים להמר עליהן: צרפת, בריטניה, קנדה, דרום קוריאה, גרמניה, שוודיה, הודו וברזיל. ללא ספק גאווה ישראלית!

חברות יוניקורן בכל מדינה – ממוין לפי מס' השנים כדי להגיע לתואר יוניקורן

המדינה שמייצרת הכי הרבה חברות חד-קרן היא…

ניחשתם נכון. ארצות הברית של אמריקה. מתוך כ-750 חברות חד-קרן בעולם, ארצות הברית היא היצרנית הגדולה ביותר, עם 378 חברות חד-קרן.

אחריה ברשימה סין עם 155 והודו עם 37. ישראל, אחת המדינות הקטנות בעולם מבחינת גודל האוכלוסייה, יכולה להתגאות בכ-17 חברות חד-קרן, כשרובן פרצו בשנתיים האחרונות.

גם פה יש מקום לגאווה, בין היתר בגלל הקושי של חברות הסטארט-אפ הישראליות להתמודד עם הבירוקרטיה הישראלית, אך גם עם התשלומים הגבוהים: תשלומי שכירות, משכורות גבוהות וכמובן תשלומי מיסים.

באיזו מדינה חברות הסטארט-אפ מגיעות הכי מהר להערכת שווי של מיליארד דולר?

המדינה בה חברות הסטארט-אפ מתעשרות הכי מהר היא סין. בממוצע, ל-155 חברות החד-קרן שלה לקח פרק זמן של 5 שנים ו-10 חודשים להגיע להערכת שווי של מיליארד דולר.

המדינה השנייה המהירה ביותר היא הונג-קונג, שם לחברות הסטארט-אפ לוקח בממוצע 6 שנים וחודש.

את המקום הרביעי תופסות ביחד ארצות הברית, סינגפור ואוסטרליה, שלחברות הסטארט-אפ שלהן לוקח בממוצע 6 שנים ו-11 חודשים להגיע למיליארד דולר. ישראל, כאמור, נמצאת במקום השביעי מיד אחריהן עם פרק זמן ממוצע של 7 שנים ו-3 חודשים.

חברת הייטק (מתוך אתר: pixabay.com)

מתכון להצלחה: מהו התחום שיביא אתכם הכי מהר להצלחה?

חברות החד-קרן שהפיתוחים שלהן הם מתחום הרכב והתחבורה, מצליחות להגיע הכי מהר להערכת שווי של מיליארד דולר, עם פרק זמן ממוצע של 4 שנים. כזאת היא חברת מובילאיי הישראלית שפיתחה מערכות בטיחות לכלי-רכב.

מיד אחר-כך בטבלה נמצא תחום הבינה המלאכותית, עם פרק זמן ממוצע של 5 שנים. התחום האיטי ביותר, בו ייקח לכם פרק זמן ממוצע של 10 שנים להגיע להערכת שווי של מיליארד דולר, הוא תחום הצרכנות והקמעונאות. למשל, חברות אופנה.

התחום האהוב על חברות החד-קרן הישראליות

מבין 17 חברות חד-קרן ישראליות, רק 3 מהן אינן עוסקות באופן ישיר בהייטק.

כזו היא חברת bringg, שעוסקת בשילוח ולוגיסטיקה, חברת InSightec שעוסקת בתחום הבריאות וחברת gett העוסקת בתחום התחבורה.

כל יתר החברות – עוסקות בבינה מלאכותית, אבטחת סייבר, תוכנה וחומרה.

להלן רשימת חברות היוניקורן בישראל נכון ל-2021:

חברה הערת שווי ($B)תחום
Transmit Security$2.74אבטחת סייבר
Earnix$2.00פינטק
Orca Security$1.75 אבטחת סייבר
Wiz$1.70 אבטחת סייבר
Gett$1.50תחבורה
Next Silicon$1.50חומרה
Melio$1.34פינטק
InSightec$1.30בריאות
Hailo$1.10בינה מלאכותית
OrCam Technologies$1.03בינה מלאכותית
Lightricks$1.00בינה מלאכותית
Cato Networks$1.00 אבטחת סייבר
DriveNets$1.00תוכנות ושירותי אינטרנט
Aqua Security$1.00 אבטחת סייבר
VerbIT$1.00בינה מלאכותית
Bringg$1.00לוגיסטיקה ומשלוח
JoyTunes$1.00אדטק

המהפכה בחינוך בישראל: לימודי הייטק כבר מגיל גן

לימודי הייטק הפכו בשנים האחרונות ליעד לאומי והם המובילים מתוך 5 התארים המבוקשים בישראל, גם כדי להמשיך לייצר חברות חד-קרן וגם כדי לתת מענה למחסור החמור בכוח האדם בענף.

אחת המהפכות של הממשלה החדשה היא להנגיש את מקצועות ההייטק לילדי ישראל כבר מגיל גן.

כשראש הממשלה נפתלי בנט, איש הייטק בעצמו, היה שר חינוך – הוא השקיע את מירב המאמצים כדי להעצים את המקצועות שיפתחו עבור התלמידים נתיב קריירה מקצועי – אנגלית, מתמטיקה ופיזיקה.

ואכן, החל משנת הלימודים הבאה, משרד החינוך בשיתוף משרד המדע יחל בתוכנית להנגשת מקצועות ההייטק, כדי להחדיר למודעות את החשיבות ולפתח את היכולות כבר מגיל צעיר.

פרסום:
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments